Úvodník letošního prvního čísla časopisu Bedrník

Hana Kolářová
Co je inteligentní využívání energie?Uspokojování základních energetických potřeb jednotlivců a společnosti, které: využívá co nejmenšího množství primární energie, zaručuje snížení energetických a ekonomických nákladů pro konečného uživatele, snižuje dopad na životní prostředí, zaručuje trvale udržitelnou správu energetických zdrojů a systémů v globálním měřítku. Tak ho popisuje brožurka střediska ekologické výchovy Sever k projektu Školy pro inteligentní využívání energie, který představuje pěknou příležitost – nabízí moderní metodiku vedení projektu, formou dějové linie.

Stažení

Data o stažení nejsou doposud dostupná.

Metriky

Metriky se nahrávají ...

Úvodník letošního prvního čísla časopisu Bedrník

2010-02-15 10:23:35

Hana Kolářová

Co je inteligentní využívání energie? Uspokojování základních energetických potřeb jednotlivců a společnosti, které: využívá co nejmenšího množství primární energie, zaručuje snížení energetických a ekonomických nákladů pro konečného uživatele, snižuje dopad na životní prostředí, zaručuje trvale udržitelnou správu energetických zdrojů a systémů v globálním měřítku. Tak ho popisuje brožurka střediska ekologické výchovy Sever k projektu Školy pro inteligentní využívání energie, který představuje pěknou příležitost – nabízí moderní metodiku vedení projektu, formou dějové linie.

V praxi ji ověřili například v nizozemských školách. Díky šikovnému propojení mezi projektem a různými předměty ani nemusí znamenat pro učitele práci navíc. Atraktivní je ale především autenticita – studenti řeší skutečné zadání pro skutečného klienta. Prvním se stala bioprodejna a jídelna Bazalka v Hradci Králové, pro kterou studenti navrhnou opatření na úspory energie a Bazalka pak zvolí, která zrealizuje. V Bedrníku najdete také inspiraci, jak na úspory energie s programem Ekoškola, který uvádí sdružení Tereza základní poučkou: Ušetřit je lepší než vyrobit. Třeba na kávě paní učitelky, aniž by se tím sebeméně omezila její pohoda. EkoCentrum Brno zase dá pár překvapivě prostých, ale dobrých rad, jak zkrotit nenápadné energetické darmožrouty. V článku Energy Globe si přečtete, jak se z regionální soutěže kdesi v Horním Rakousku během pár let stalo nejprestižnější světové ocenění v oboru ochrany životního prostředí. Kategorii Mládež loni vyhrál portugalský školní projekt Rock v Riu. Letos můžete zabodovat i vy, soutěž je otevřená komukoli, přihlásit se můžete do 30. dubna. V souvislosti se zateplováním škol se vynořil nový problém: dobře těsnící okna ušetří energii, ale zhorší výměnu vzduchu. Řešení ukazuje městská část Praha-Slivenec v článku Jak na energetické a hygienické hříchy. Inteligentní přístup k využívání energie je věc každého jednotlivce, ale nezastupitelný je i stát, jenž má moc nastavit pravidla. V rubrice Proměny si přečtete, jak do celosvětových snah o ochranu klimatu zapadá návrh české klimatické politiky, který jako lék první volby také užívá úspory. Možná překvapí, že oficiální dokument se obrací ke každému odpovědnému spotřebiteli a přináší i náměty, co dělat: doma, v práci, ve škole, na dovolené... Bohužel, máme totiž máslo na hlavě: Menší exhalace skleníkových plynů než Češi má plných 93 % obyvatel světa, jak upozorňuje Hnutí Duha. A česká ekonomika v posledních deseti letech utratila za ropu 777 miliard korun. Započítat by se ovšem měly například i emise, které vzniknou při produkci těch krásných růží, které si koupíme v květinářství a které pro naši potěchu do střední Evropy z Ekvádoru dopravilo letadlo. Přečtěte si o uhlíkové stopě růží. Od změny klimatu ke změně člověka – zamýšlí se vysokoškolský pedagog Jiří Nečas nad etickou stránkou klimatických změn, o nichž v prosinci v dánské Kodani jednalo 193 zemí a tolik hlav států jako nikdy v historii. A nakonec tip na výborný dokumentární film, který si loni odnesl hlavní cenu z MFF Ekofilm. Fascinující snímek Architekt odpadu ukazuje, jak se dá žít plodně, zajímavě – a s málem. A to už jsme také málem v příštím Bedrníku, jehož téma bude navýsost aktuální: FINANCE.

 

Pohodu v šetrně získaném teple a pod úsporným světlem přeje

Hana Kolářová

EDITORIAL – BEDRNÍK 2010/1, HLAVNÍ TÉMA: ÚSPORY ENERGIE

 

Časopis pro ekogramotnost Bedrník vydává SSEV Pavučina ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER. První číslo vyšlo v listopadu 2002.

Šéfredaktorkou časopisu Bedrník je Mgr. Hana Kolářová, e-mail: hana.kolarova@tiscali.cz. Na tuto adresu můžete posílat své příspěvky, nápady a náměty.

Přehled starších i aktuálních čísel Bedrníku je dostupný online: http://www.pavucina-sev.cz/b_bedrnik.htm; časopis si lze objednat na adrese střediska SEVER, pracoviště Krkonoše, Horní Maršov 89, 542 26.